JÁVORT Az EU-BA!

Támogasd Te is küzdelmünket a zöld és igazságos jövőért!

Polt elégtelent kapott az Európai Bizottságtól

Az Európai Bizottság ma publikálta Magyarországról szóló 2018-as jelentését, melyben erősen kritizálja az országot az alacsony versenyképesség, az átláthatóság hiánya, a kormányzati teljesítmény és a korrupció magas szintje miatt.

A jelentést az Európai Bizottság az Európai Szemeszter keretén belül publikálta, amelyet 2010-ben vezettek be, hogy segítségével az EU tagországai éves ciklus szerint össze tudják hangolni gazdaságpolitikájukat, és kezelni tudják az EU előtt álló gazdasági kihívásokat. Az idei jelentés azért is bír kiemelt jelentőséggel, mert a Bizottság 2016-ban megszüntette az EU kétévente megjelenő antikorrupciós jelentését azzal, hogy a tagállamok korrupciójával kapcsolatos bizottsági álláspontot és ajánlásaikat is a szemeszter keretén belül hozzák a tagállamok tudomására. Ez az első komolyabb jelentés, amely ennyire részletes elemzést ad a korrupciót illetően.

Lássuk tehát mi is van benne. A jelentés szerint Magyarország versenyképessége az EU-ban az egyik legalacsonyabb, mi több, az elmúlt évtizedben a javuló makrogazdasági környezetben sem növekedett, még az óriási méretű uniós pénzügyi támogatások ellenére sem. Az országban a kormányzati teljesítmény minden szempontból romlott, de különösen rossz a felelősségre vonhatóság hiánya és a korrupció miatt. Az orbáni jogszabályalkotás tökéletesen kiszámíthatatlan jogi helyzetet teremt, és gyakorlatilag minimális beleszólást enged az állampolgárok és a civilek számára. A Bizottság szerint a jogszabályalkotás bizonytalansága az egyik legnagyobb kihívás a jövő számára.

Az Európai Bizottság főhadiszállása, a Berlaymont
Az Európai Bizottság főhadiszállása, a Berlaymont

 

A legfontosabb részek azonban alighanem a korrupciót taglaló bekezdések. A Bizottság jelentésébe belekerült egy Polt Péter és a főügyészségnek szánt, az uniós protokoll alapján nagyon erős üzenet: eszerint nem teljesítik a feladatukat, ezzel teret engednek különösen a kormányzati korrupciónak. Üzentek Handó Tündének is, miszerint a bírósági szervezet kézivezérlésűvé tétele jelentős mértékben ronthatja a bíróságok és a bírák függetlenségét. A közbeszerzés területén ugyan tapasztalható némi javulás a jelentés szerint, ami az új uniós irányelv magyar jogba való átültetésének köszönhető, de ennek ellenére a jelentés szerint az egypályázatos közbeszerzések 35%-os aránya továbbra is az egyik legmagasabb uniós összehasonlításban.

 

 

A Bizottság szerint a korrupció óriási kihívást jelent az ország számára. A Bizottság szerint az Orbán kormány korrupcióhoz való viszonyulása miatt a hatályban lévő korrupció ellenes jogszabályok és intézkedések hatékonysága, különösen a kormányzati korrupciót illetően a nullával egyenlő. A kormányzati korrupciót gyakorlatilag tovább erősíti az, hogy a közérdekű és a közpénzügyi adatok nyilvánossága rendkívül korlátozott.