action_32534304130_o
This post is also available in: Hungarian
This post is also available in: Hungarian
Jávor Benedek megosztott egy bejegyzést.
12/11
Ma Brüsszelben az Európai Beruházási Bank kerekasztal beszélgetésen mutatta be, hogyan támogatja tanácsadó szolgáltatásával az EU városait és közösségeit energiahatékonysági beruházásaik megvalósításában.
A főváros a lehető leghamarabb átfogó, nagy léptékű épületenergetikai program elindítását tervezi, többek között EBB forrásokból, hogy hozzásegítsük a város lakóit, hogy energiatakarékos, korszerű, egészséges otthonokban élhessenek. ... BővebbenKevesebb
12/09
Ha valaki nem látja át, hogy mi a Fidesz-kormány álláspontja a klímaváltozás ügyében, nos, a hiba nem az ő készülékében van. A pártállam klímapolitikájához képest az ökör kiválasztó szervrendszere kényszeresen lineáris nyomot hagy, mert az bármennyire is kacskaringós, legalább egy nyomvonalat követ. A Fidesz viszont egyszerre képes egymásnak homlokegyenest ellentmondó döntések meghozatalára és üzenetek kommunikálására. Hoppál Péter épp leleplezi a klímahisztit, rámutatva, hogy esik a hó, miközben Orbán Viktor rendesen beszól a Hoppáltól Bayer Zsolton, Kósa "Abozótoség" Lajoson, Bencsik "Labdazsonglőr" Andráson át a mindig megbízhatóan eszelős Kövér Lászlóig terjedő ívnek, mondván, hogy "aki szerint a klímaváltozás egy kommunista trükk, az nem normális." A kormány benyújtja Európa egyik legszínvonaltalanabb Nemzeti Energia és Klímatervét, megvétózza a Tanácsban a 2050-es karbonsemlegességet, az Európai Bíróságon próbál érvényt szerezni a szennyező német autógyárak érdekeinek a Bizottsággal és az európai polgárokkal szemben, hogy aztán az EPP frakció jó részével szembemenve megszavazza a klímavészhelyzetet az Európai Parlamentben. Ne bánja, aki ezt nem érti, valószínűleg a Fidesz sem látja át, hogy mit beszél.
A héten viszont sokat tisztulhat a kép. Szerdán az Európai Bizottság a Parlamentben mutatja be a Green Deal for Europe programját, ami alapjaiban és strukturálisan szándékozik a klímacselekvés szolgálatába állítani az uniós pénzügyi forrásokat, szabályokat és intézményeket. Ennek keretében többek közt javaslatot fognak tenni a jelenlegi 40%-os 2030-as kibocsátáscsökkentési cél legalább 50, de lehetőség szerint 55%-ra növelésére. Ehhez kapcsolódóan az alig egy éve elfogadott Tiszta Energia Csomag nehezen kialkudott megújulós és energiahatékonysági célszámainak radikális emelése, az energiadózási direktíva felülvizsgálata és az uniós finanszírozási eszközök klímacselekvés szolgálatába állítása is napirenden lesz.
A parlament támogatása nagyjából borítékolható, de a fideszes képviselők álláspontja itt is érdekes lesz. Csütörtökön viszont az Európai Tanács ülésén az EU hosszú távú klímaelkötelezettsége (amiről itthon az elviccelt klímakonzultációt tartották), a 2050-es karbonsemlegesség lesz napirenden, és óhatatlanul elő fog kerülni a javaslat. És itt a magyar kormánynak világossá kell tennie, hogy mire készül: együttműködésre az EU-val a Green Deal for Europe (Európai Zöld Megállapodás) csomag végrehajtásában, ami még mindig csak alulról súrolja azt a szintet, amire a 2015-ös Párizsi Megállapodás céljainak (1,5 fokos átlaghőmérséklet emelkedés) szükség lenne; vagy akadályozni, vétózni fogja Európát, alkudozni fog a célok csökkentéséről, lépésről lépésre távolítva a világot, gyerekeinket, unokáinkat attól, hogy kezelhető mértéken tartsuk a globális éghajlatváltozást.
(A képre kattintva a Green Deal for Eurpe-ról szóló, kiszivárgott előadásdiák láthatók, amelyek körvonalazzák a programot, itt pedig ennek írásos háttéranyaga: drive.google.com/file/d/1iGLHVE4zXlE3Kt_UgoCJ7TS7Fq9qC2B-/view?usp=sharing) ... BővebbenKevesebb