JÁVORT Az EU-BA!

Támogasd Te is küzdelmünket a zöld és igazságos jövőért!

Törékeny üvegzsebek – Gyévai Zoltán írása

Az Európai Parlament (EP) tagjai gyakran leckéztetnek más intézményeket a költségvetési pénzek szabályos és átlátható elköltéséről.Saját magukkal szemben azonban hajlamosak más mércét alkalmazni.

Ritka puccsra volt példa néhány napja az EP-ben. A parlament 2013-as gazdálkodásának zárszámadásáról szóló jelentés szavazása során a képviselők lesöpörtek az asztalról egy módosító indítványt, amely növelte volna a nekik folyósított költségvetési pénzek elszámoltathatóságát. A jelentés szocialista (S&D) és európai néppárti (EPP) gondozói a plenáris voksolásra a három bekezdést egy sokkal általánosabb s puhább másikkal helyettesítették. Amit aztán annak rendje és módja szerint meg is szavazott a tisztelt Ház. Azt viszont már csak kevesen vették észre, hogy a szóban forgó bekezdés elfogadása automatikusan törölt másik két módosítót. Ezeket elvben külön is fel kellett volna tenni voksolásra. Amikor a szavazást megszakítva előbb a zöldpárti frakció magyar tagja, Jávor Benedek, majd egy holland liberális képviselő felhívta erre a levezető elnök, a néppárti Antonio Tajani figyelmét, az nem volt hajlandó megismételni a voksolást.

A Jávorék szerint kilúgozott végleges szöveg így csak azt hangsúlyozza, hogy átláthatóbbá kell tenni a képviselők általános kiadásaira vonatkozó költségtérítést. Felhívja továbbá az EP elnökségét, hogy „határozzon meg pontosabb szabályokat anélkül, hogy ez külön költségekkel járna a parlament számára”. Utóbbinak azért van jelentősége, mert a legnagyobb frakciók azzal indokolták a tételes elszámolás elvetését, hogy több pénzbe kerülne kontrollálni a 751 képviselő irodafenntartással kapcsolatos, 24 különböző nyelven kiállított számláit, mint amennyi a kérdéses összeg.

Azt ugyanakkor Jávor Benedek is elismeri, hogy még az általuk preferált módosító indítványok megszavazása sem váltotta volna meg a világot. „Az sem hozott volna létre egy nagyon szigorú rezsimet, de egy lépés lett volna a nagyobb átláthatóság irányába” – mutatott rá. Társaival azt szeretnék, hogy év végén minden képviselő kötelezően nyilvános jelentést készítsen az ilyen jellegű kiadásairól. De ha ez nem sikerülne, legalább létrejöjjön egy a számlák önkéntes alapon történő ellenőrzésére szolgáló eljárás.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy az Európai Parlament az elmúlt években több olyan kiskaput is bezárt, amely megfelelő ellenőrzés hiányában lehetőséget adott a pénzügyi visszaélésekre. A képviselői bérkeretet szigorúan ellenőrzik, az útiköltségeket csak jegy és számla ellenében s meghatározott összegig térítik. 2009 óta az is tiltott, hogy munkatársként közeli rokont foglalkoztassanak. Időről időre ugyanakkor felröppen a gyanú, hogy egyes honatyák a fizetési listájukon hivatalosan brüsszeli vagy helyi asszisztensként bújtatott személyeket is alkalmaznak, akiknek semmi közük a képviselői munkához. Az EU Csalás Elleni Hivatala, az OLAF hírek szerint jelenleg is több ilyen, a francia Nemzeti Front és a Jobbik bizonyos jelenlegi és volt képviselőit érintő ügyben nyomoz. Folyosói híresztelések szerint a kémkedéssel is vádolt Kovács Béláról és a Jobbikból azóta kilépett Szegedi Csanádról van szó.

AZ EP-KÉPVISELŐK JUTTATÁSAI

Fizetések: A havi egységes bruttó bér 8020 euró (a közösségi adó levonása nettó 6252), az Európai Bíróság bírái alapfizetésének a 38,5 százaléka.

Nyugdíj: Ennek összege a minden teljes, mandátumban letöltött évben keresett fizetés 3,5 százaléka, de összesen nem több, mint a képviselői havi bér 70 százaléka.

Útiköltségek: A plenáris ülésekre való utazás tényleges összegét térítik (business osztályú repülőjegy, első osztályú vonatjegy vagy autóhasználat esetén kilométerenként 0,50 euró). A további költségekre (autópályadíj, túlsúly) átalányjuttatás jár. Heti egy repülőjegyet térítenek a küldő ország és Brüsszel között, ezenkívül évente maximum 4320 eurós keret van a tagállamukon kívüli munkavégzés céljára szolgáló utazásokra.

Napidíj: 306 euró átalány minden munkanapra, ha a képviselő aláírta a jelenléti ívet. Ez a hotelszámlák, az étkezések és más felmerülő kiadások fedezésére szolgál.

Általános költségtérítés: Irodabérlésre, ügyintézési kiadásokra, telefonra, postai díjakra havi 4320 eurós keret áll rendelkezésre.

Orvosi költségek: Ezen kiadások kétharmadát térítik meg a képviselőknek.

A mandátum végével járó juttatás: A megbízatás lejártával a fizetésükkel egyenértékű, átmeneti juttatásban részesülhetnek annyi hónapon át, ahány évig hivatalban voltak. Ez azonban maximum két évig járhat.

Képviselői asszisztensek: A honatyák maguk választják ki a munkatársaikat, de költségeiket az előre meghatározott kereten belül az EP fizeti. 2014-ben a havi összeg képviselőnként maximum 21 379 euró volt

A cikk a Figyelőben jelent meg

Szerző: Gyévai Zoltán

A saját kiadások ide kattintva tekinthetőek meg

Az illusztráció forrása.