Az új uniós erdőgazdálkodási stratégiáról
Az Európai Parlamentben lezajlott új erdőstratégiára vonatkozó szavazás önmagában is fontos, de rendkívüli jelentőségű a közeljövőben esedékes további szakpolitikai viták kimenetele szempontjából is (ideértve a biomassza, illetve az élőhelyvédelmi irányelv ügyét).
Az erdők az Európai Unió (szárazföldi) területének több, mint 40%-át teszik ki. Ezek többféle funkcióval bírnak, számtalan ökoszisztéma szolgáltatást és társadalmi hasznot nyújtanak.
Az Európai Parlament AGRI Bizottságának álláspontja a gazdasági funkcióra helyezi a hangsúlyt, és aggasztó módon az EU jövőbeli energiaellátási mixben is fontos szerepet tulajdonít az erdészeti biomasszának – ennél még az Európai Bizottság bioenergiára vonatkozó álláspontja is óvatosabb.
Az erdőknek kulcsszerepük van a klímaváltozás hatásainak mérséklésében és a biodiverzitás megőrzésében, de ehhez az erdőket érintő negatív hatások megfékezésére, valóban kiegyensúlyozott, fenntartható erdő- és erdészeti erőforrás-gazdálkodásra, az erdőgazdálkodási módok erdőtípushoz igazítására, a tagállamok és az erdőtulajdonosok részéről is felelős magatartásra, hosszú távú gondolkodásra van szükség, tiszteletben tartva az erdők kapacitását, sokféle funkcióját.
A fentiekre tekintettel az EP-nek kötelessége, hogy egyértelmű üzenetet küldjön, és elvárja többek között a madár- és élőhelyvédelmi irányelvek, az illegális fakitermelés elleni akcióterv (FLEGT) előírásainak, az EU 2020-ig szóló Biodiverzitás Stratégiájának és a 7. Környezetvédelmi Akcióprogram célkitűzéseinek maradéktalan megvalósítását, illetve az erdőirtás és az erdők pusztulása (degradációja) elleni akcióterv mihamarabb kidolgozását.