Lite-Trac_Crop_Sprayer

PM: mindent meg kell tenni az egészségkárosító gyomirtó szer betiltásáért!

Az Európai Parlament  ma úgy döntött, hogy nem lehet feltételek nélkül újra engedélyezni a glifozátot, többek között tiltaná a használatát parkokba, kertekben és játszótereken és ha  a gyomok elleni védekezés egyéb komplex módszerekkel megoldható. Reméljük a Bizottság az új  javaslatban komolyan veszi az európai állampolgárok aggodalmát, amit a parlamenti szavazás részben kifejezett. Sajnos a teljes tilalmat nem szavazta meg a parlament, az agro-ipari lobbi tevékenységének eredményeként a szakbizottság határozott álláspontja gyengült a plenáris ülésen,  csak 7 éves újraengedélyezést javasol.

Magyarországon is, mint az egész világon a  legelterjedtebb gyomirtó szer a glifozát. Német vizsgálatok szerint azonban a szer  a lakosság 99 %-ának szervezetében már kimutatható, jelen van az ivóvízben és számos más élelmiszerben -többek között a sörben is-  és a folyamatos kitettség egészségügyi kockázatait nem ismerjük. Az emberek egészségének megőrzése nem játék, nem lehet azt mondani, hogy „talán”, ilyenkor csak igen és nem lehet a válasz. A bizottsági döntés előkészítését azonban az átláthatatlanság jellemzi, miközben a felmérések szerint a lakosság több, mint kétharmada elutasítja  a szer alkalmazását.

Tavaly az Egészségügyi Világszervezet (WHO) „valószínű emberi rákkeltőnek” minősítette a glifozátot. Ezzel szemben az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) szerint nem bizonyítható a rákkeltő hatás.  Az Európai Vegyianyag Ügynökség várhatóan idén fejezi be a glifozát értékelését, amely az WHO és EFSA közötti vitás kérdést eldönthetné.

Független vizsgálatok közben bebizonyították, hogy a glifozát az emberi DNS-t károsítja és felboríthatja a hormonháztartást. Az erre vonatkozó meggyőző bizonyítékok hiányában a szer engedélyezése elfogadhatatlan felelőtlenség.

Strasbourg-Budapest, 2016. április 14.

Jávor Benedek, európai parlamenti képviselő

 

(kép forrása: wikipedia.org)